Arnavut Ciğeri Kavurması Tarifi

Hazırlık süresi
15 Dakika
Pişirme süresi
20 Dakika
Zorluk
orta
Servis
3 Kişi
Öğün - yemek zamanı
Akşam Yemeği
Gönderen
Yayınlanma
Arnavut Ciğeri Kavurması Tarifi

Arnavut Ciğeri Kavurması Tarifi Malzemeleri

  • 700 gr dana ciğer
  • 2 bardak unarnavut-cigeri-tarifi
  • 1 kaşık tuz
  • Pul biber
  • 2 bardak zeytinyağı
  • 3 Soğan
  • Kimyon
  • Yarım Bağ Maydanoz

 

Ciğerin Hazırlanması

Dana karaciğerinden yapılan bu yemek çeşidi, ciğer yemesinden hoşlanmayanların dahi hoşlandığı bir yemek çeşididir. Ciğere ufak dokunuşlar ile lezzet katılan bir sunumdur. Ciğer asla yıkanmaz. Kati bir kuraldır. Ciğeri kesinlikle yıkamayın. En önemlisi de küçük parçalara ayırmayın. Kuşbaşı tabir edilen miktardan az hallice olsun.

Ciğerin kullanılmayan kesimlerini ayıklayarak kuşbaşından bir miktar irice doğrayın. Doğradıklarınızı bir süzgecin içerisine koyun. Çıkmış ise kanlar böylece süzülsün. Ciğerin gerçekten taze olmasına hassasiyet gösterin.

Un farkı

Derince bir kap ya da tencerenin içerisine unu dökün. Tuzu üzerine serpiştirin. Baharatlarımız olan, pul biber ve az karabiberi de ilave edin. Unu şöyle bir karıştırarak harmanlama yapın. Süzülen ciğerleri unlu karışımın içerisine dökün. Ciğerleri iyice una bulayın. Unun ciğerleri iyice sarmalaması gerekir. Duruma göre ilave de yapabilirsiniz.

arnavut-cigeri-kac-kisilik

Yağı Kızdırın

Zeytinyağını bir tencere ya da derince bir tavaya dökün. İyice kızdırın. Kızgın yağ bu noktada çok önemlidir. Ciğerleri kızgın yağın içerisine ellerinizle koyun. Bir iki dakika kızartın. Sonra kızarttığınız ciğerleri süzerek çıkarın. Yağlı tava kısık ateşin üstünde kalmaya devam etsin. Ciğerleri bir defa daha unlu karışıma bulayın. Hafif kızarmış bu ciğerlerin ikinci defa una bulanması ciğerin kurumasını ve sertelmesini önleyip daha çıtır pıtır hale getirecektir. İyice unlu karışıma buladığınız ciğerleri, yanmasını engelleyip kızgınlığını kısık ateş üstünde koruduğunuz tavaya geri dökün. Bir iki dakika kadar daha kızgın yağda ciğerler güzelce kızarsın.

Kızartılan ciğerleri süzdükten sonra kapaklı bir kaba alın. Kabın içerisinde dinlenmeye bırakın. Ancak öncelikle beş kaşık kadar içerisinde kızarttığınız yağdan ciğerin üstüne gezdirin. Bir bez yardımı ile kapalı bu kabı sarmalayın. Takriben çeyrek saat kadar bekleyin.

Ciğer bekler iken soğanları soyun. İnce ince dairesel bir şekilde kıyın. Kıydığınız soğanların üstüne az bir miktar limon gezdirin. Üstüne de sumak serpiştirin. Yıkadığınız maydanozları da kalın yerlerinden ayıklayın. Servis tabağının kenarına sumaklı soğanı ve yanına maydanozları yerleştirip Arnavut ciğeri de ortaya koyup servis yapın. Afiyet olsun.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde ilgili yorumlar tavsiyeler yazarların kendi görüşlerini yansıtır, sosyallezzet.com'un görüşlerini yansıtmaz. Üyelerin hakaret, küfür ve kaba ifade kullanmaları yasaktır. Site yönetimi uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silme hakkını saklı tutar.

Email hesabınız yayınlanmayacak! Gerekli alanları doldurunuz. *

*
*