Bademli Pilav Tarifi

Gönderen
Yayınlanma
Bademli Pilav Tarifi

Her evde mutlaka yapılan pilav yemeği ister tereyağlı olsun ister zeytinyağlı olsun her hali ile oldukça sevilen bir yemektir. Pilav sade yapılabileceği gibi içerisine çeşitli malzemeler eklenerek de yapılabilmektedir. Bu çeşitlerden biri de kendi başına da oldukça lezzetli ve yararlı olan bademin katılarak yapıldığı bademli pilavdır. Bademli pilav tarifi sayesinde pilav yapımında sürekli kullandığınız malzemelerin benzerleri ile bu yemeği kolay bir biçimde yapabileceksiniz.

Malzemeler

Bademli pilav yemeği az sayıda malzeme ile yapılabilen kolay bir yemektir. Bu nedenle de hem çeşit olması için hem de lezzetli olması bakımından sık sık tercih edilir. Bu yemekte kullanılan malzemeler ise şunlardan oluşmaktadır:

  • Üç su bardağı kadar su ya da tavuk suyu (Tavuk bulyon da koyabilirsiniz)
  • 300 gram kadar (bir buçuk su bardağı) pilavlık pirinç
  • 1/2 çay bardağı kadar badem
  • Bir – iki çay kaşığı kadar tuz
  • Dört yemek kaşığı kadar zeytinyağı ya da ay çiçek yağı
  • Bir – iki yemek kaşığı kadar tereyağı
  • Dört veya beş dal maydanoz

Tarifi

Kırdığınız bademleri ilk önce yarım saat kadar suda bekletmelisiniz. Bu sayede bademlerin üzerindeki kabuklar soyulacaktır. Ardından bir tencereye tereyağı koyun ve yağ kızdıktan sonra önce kabuğu soyulan bademleri bu yağda biraz kavurun. Ardından, önceden suda bekletip yıkadığınız pirinçleri tencereye atın ve on dakika kadar kavurma işlemine devam edin. Hazırladığınız sıcak suları tencereye boşaltın, tuzu da içine katın ve ocağı olabildiğince kısarak yaklaşık on beş – yirmi dakika kadar pilavınızın pişmesini bekleyin. Pilavınız pişmek üzere iken içerisine ince ince kıymış olduğunuz maydanozları da ekleyerek yemeğinizi tamamlayın. Üzerine bir kağıt havlu serin ve on dakika kadar beklettikten sonra pilavınız hazır olacaktır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde ilgili yorumlar tavsiyeler yazarların kendi görüşlerini yansıtır, sosyallezzet.com'un görüşlerini yansıtmaz. Üyelerin hakaret, küfür ve kaba ifade kullanmaları yasaktır. Site yönetimi uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silme hakkını saklı tutar.

Email hesabınız yayınlanmayacak! Gerekli alanları doldurunuz. *

*
*