Bulgurlu Pancar Yaprağı Yemeği

Gönderen
Yayınlanma
Bulgurlu Pancar Yaprağı Yemeği

Ülkemizin özellikle kıyı kesimlerinde ot yemekleri oldukça popülerdir. Karadeniz, marmara, ege ve akdeniz yörelerine özgü ot yemekleri vardır. Pancar yaprağı da yemeklerde sıkça kullanılan otlardan biridir. Bulgurlu pancar yaprağı yemeği pancar yaprağının kullanılarak yapılan yemeklerden sadece biridir. Bu tarifte malzemeler küçük bir aile için (4 kişilik) olarak düzenlenmiştir. Eğer daha az ya da daha çok kişiye göre yapacak iseniz malzemeleri artırabilir ya da azaltabilirsiniz.

Malzemeler (4 Kişilik)

8 adet ayıklanmış ve yıkanmış pancar sapı ve yaprakları, 8 yemek kaşığı pilavlık bulgur, 1-1,5 yemeklik doğranmış soğan, 2 adet yemeklik doğranmış domates, 2 diş ezilmiş sarımsak, 6 adet ince kıyılmış taze dereotu dalı, 1/2 çay kaşığı kuru nane, 1/2 çay kaşığı kırmızı toz biber, 1/2 çay kaşığı karabiber, 3 yemek kaşığı zeytinyağı, tuz.

Bulgurlu Pancar Yaprağı Yemeği Nasıl Yapılır?

Pancarı iyice yıkadıktan sonra yapraklarından ayırmak gerekmektedir. Pancar saplarını ufak parçalar halinde doğrayarak yemeğe başlanır. Orta ateşe tencere konulur ve içine yemeklik doğranan soğanlar, sarımsak ve doğranmış pancar sapları eklenir. Malzemelerin hepsi iyice yumuşayana zeytinyağı eşliğinde kadar kavrulur.

Pancar otunun ayıklanan yaprakları bu sefer ince ince doğranır. Yapraklar da tencereye eklenir ve yüksek ateşte kavrulmaya devam edilir. Aynı ıspanakta olduğu gibi pancar da biraz öldükten sonra yemeklik doğranan domates ve ayıklanan bulgur da eklenerek pişmeye bırakılır. Tuz ve baharatlar bu aşamada yemeğe eklenmelidir. Bu adımda ateşi kısık ayara getirmek önemlidir. Yemeğin yavaş ve dinlenerek pişmesi gerekmektedir. Yavaşça şişen bulgurlar pancarın özünü içine çekecektir. Kapağı kapalı pişmeye bıraktığımız yemeğimizi ara ara kontrol etmeliyiz. Bulgurlar şiştikten sonra yemeğimiz sunuma hazırdır. Yoğurt ile süsleyerek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde ilgili yorumlar tavsiyeler yazarların kendi görüşlerini yansıtır, sosyallezzet.com'un görüşlerini yansıtmaz. Üyelerin hakaret, küfür ve kaba ifade kullanmaları yasaktır. Site yönetimi uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silme hakkını saklı tutar.

Email hesabınız yayınlanmayacak! Gerekli alanları doldurunuz. *

*
*