Chia Tohumlu Kraker Tarifi

Gönderen
Yayınlanma
Chia Tohumlu Kraker Tarifi

Son yıllarda oldukça popüler besinler arasına giren chia tohumunun bu kadar sevilmesinin nedenleri yemeğe çok kolay adapte ediliyor olması ve sindiriminin kolay olmasıdır. Vücuttaki antioksidan etkisi yaparak vücudu şişkinliklerden kurtaran chia, omega 3 bakımından oldukça zengin olmasıyla dikkat çekmektedir. Nane familyasına ait olan chia tohumu, çiçekli bir bitki türüdür. Meksika’da ve Guatemala’da yetişen chia’nın ilk tohumunu Azteklerin attığına inanılmaktadır. Chia tohumlu kraker tarifi malzemeleri mutfaklarında hassas terazi olan olmayan herkesin yapabileceği şekilde ayarlanmıştır.

Malzemeler (6 kişilik)

40 gram chia tohumu (4 yemek kaşığı), 180 gram su (12 yemek kaşığı), 12 gram ay çekirdeği içi (2 yemek kaşığı), 6 gram susam (1 yemek kaşığı), 6 gram çörek otu (1 yemek kaşığı), 12 gram çekilmiş ceviz içi (2 yemek kaşığı), bir miktar tuz.

Yapılışı

İlk adım olarak chia tohumunu ilk olarak, 180 gram yani 3/4 su bardağı suyun içerisine 4 yemek kaşığı chia tohumu konularak karıştırılır. Bu adımda amaç chia tohumlarının içine su çekerek şişmesini sağlamaktır.

Chia tohumları iyice şiştikten sonra 2 yemek kaşığı ay çekirdeği içini, 1 yemek kaşığı susamı, 1 yemek kaşığı çörek otunu, 2 yemek kaşığı çekilmiş ceviz içini ve biraz tuz ekleyerek iyice karıştırma adımına geçilir. Bu karıştırma adımında malzemelerin eşit dağıldığından emin olmak için bir mikser kullanabilirsiniz. Bir kaşık yardımıyla da kolayca karıştırabileceğiniz karışım, oldukça yumuşak olacağı için dilerseniz bir eldiven yardımıyla da yoğurma işlemi yapabilirsiniz.

Yağlı kağıt serdiğiniz tepsinin üzerine dilerseniz incecik bir hamur şeklinde karışımı yayabilirsiniz. İnce şekilde yaymak istemiyorsanız, kurabiye gibi top haline getirebilirsiniz ya da kurabiye kesme kalıpları kullanarak değişik şekiller elde edebilirsiniz. Önceden ısıttığınız 190 derecelik fırında, karışım iyice kuruyana kadar yaklaşık 30-40 dakika pişirmelisiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde ilgili yorumlar tavsiyeler yazarların kendi görüşlerini yansıtır, sosyallezzet.com'un görüşlerini yansıtmaz. Üyelerin hakaret, küfür ve kaba ifade kullanmaları yasaktır. Site yönetimi uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silme hakkını saklı tutar.

Email hesabınız yayınlanmayacak! Gerekli alanları doldurunuz. *

*
*