Çikolatalı Muz Lokmaları Tarifi

Öğün - yemek zamanı
Atıştırmalık
Gönderen
Yayınlanma
Çikolatalı Muz Lokmaları Tarifi

Tatlı severler için vazgeçilmez tarifler arasında hep çikolatalar, muzlar, bademler ve çeşitli tatlar yer alır. Tatlı yapılmak istendiğinde genellikle kolay bulunabilen malzemelerden hızlı bir şekilde hazırlanabilen tarifler seçilir. Çikolatalı muz lokmaları tarifi de bu tarifler arasında yer alarak hem lezzetli hem de hafif bir tatlı olarak akşam yemeği sonrasında ve gün içerisinde rahatlıkla tüketilebilir. Bu tatlının yapımı için belirli bir püf noktasının olmaması ve kolay hazırlanabiliyor olması tercih edilebilecek ve ani gelen misafire yapılabilecek bir tarif olarak kadınların listesinde yer almalıdır.

Çikolatalı Muz Lokmaları Malzemeleri

  • 1 dolu yemek kaşığı tereyağı
  • 2 dolu yemek kaşığı yer fıstığı ezmesi
  • 100 gr bitter çikolata
  • 1 adet muz

Çikolatalı Muz Lokmaları Tarifi

Muffin kalıpları hazırlanarak fırın tepsisinin içerisine dizilir. Kalıpların alt tabanına yağlı kağıt serilir. Biter çikolata benmari usulü, yani geniş bir tencerenin içerisinde su konularak kaynatılmak sureti ile cam bir kasenin alt kısmı bu suya değmeyecek şekilde tencerenin içerisine oturtularak içerisine bitter çikolata konularak eritilir. Bu arada dikkat edilmesi gereken tek nokta çikolataların kesilmemesi açısından devamlı olarak karıştırılmasıdır. Eritilen çikolatanın içerisine bir tavanın içerisinde yine eritilmiş olan tereyağı eklenir ve karıştırıldıktan sonra kenara alınır. Muz 16 adet eşit parçaya bölünür. Eritilmiş olan çikolatadan muffin kalıbının alt tabanına bir tatlı kaşığı kadar konur. Üzerine dilimlenmiş olan muz konur ve onun üzerine de yer fıstığı ezmesi eklenir. Son olarak tekrar eritilmiş olan çikolatadan dökülerek işlem bitirilir. Diğer muffin kalıbına geçmeden önce üstü streç film ile kaplanır. Diğer kalıplara da aynı işlem yapılarak buzdolabında 1 saat kadar bekletildikten sonra servise sunulur. Afiyet olsun.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde ilgili yorumlar tavsiyeler yazarların kendi görüşlerini yansıtır, sosyallezzet.com'un görüşlerini yansıtmaz. Üyelerin hakaret, küfür ve kaba ifade kullanmaları yasaktır. Site yönetimi uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silme hakkını saklı tutar.

Email hesabınız yayınlanmayacak! Gerekli alanları doldurunuz. *

*
*