Islama Tarifi

Gönderen
Yayınlanma
Islama Tarifi

Kastamonu ve Sinop yörelerine ait olan ıslama, halk arasında banduma olarak da bilinir. Besleyici ve doyurucu olan ıslama tarifi biraz uğraştırıcı olsa da yemesi çok keyifli bir yemektir. Tavuk, yufka ve bol cevizle yapılan ıslama doğal tavuk suyu içeriyor. Bu nedenle oldukça sağlıklı bir tariftir. Sunumu ile göze lezzeti ile damağa hitap eden ıslama, tek bir öğün yerine de tüketilebilen zengin yemekler arasındadır.

Islama Tarifi İçin Malzemeler

  • Yarım kilo kuru yufka
  • 1.5 litre su
  • 200 gram tereyağı
  • Yarım kilo tavukgöğsü
  • 70 gram ceviz içi
  • Tuz
  • 1 tatlı kaşığı silme karabiber

Islama Tarifinin Yapılışı

İlk olarak tavuk eti ile 1.5 litre su tencereye alınır. 1 tatlı kaşığı da tuz eklenerek kaynamaya bırakılır. Etler piştikten sonra, et suyu ayrı bir kaba süzülür. Et suyunun içerisine 1 tatlı kaşığı silme karabiber eklenir. Etler de soğumaya bırakılır. Soğuyan etler küçük küçük didiklenir.

Geniş bir fırın tepsisinin altı eritilmiş tereyağı ile yağlanır. Kalan yağ da yufkaların arasına sürmek için erimiş halde bekletilir. Cevizler rondodan geçirilerek ufalanır. Dişe gelecek büyüklükte kalması gerekiyor. Çok toz haline getirmemek lazım. Tepsinin en altına bir kat yufka serilir. Üzerine et suyundan bir iki kepçe dökülür, biraz yağ gezdirilip son olarak da ceviz serpilir. Daha sonra kalan yufkaların hepsine aynı işlem yapılarak üst üste dizilir. Islamanın sunumunda tepsinin ortasında yufka yoktur ve içinde didiklenmiş et vardır. Bu yüzden yufkaları dizerken orta kısım boş bırakılır. Tüm yufkalar bittikten sonra et ortaya koyulur. Kalan et suyu, ceviz ve tereyağı da tepsiye gezdirilir. 180 derecelik fırına verilerek 15-20 dakika pişirilir. Servise hazırdır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde ilgili yorumlar tavsiyeler yazarların kendi görüşlerini yansıtır, sosyallezzet.com'un görüşlerini yansıtmaz. Üyelerin hakaret, küfür ve kaba ifade kullanmaları yasaktır. Site yönetimi uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silme hakkını saklı tutar.

Email hesabınız yayınlanmayacak! Gerekli alanları doldurunuz. *

*
*