Mantılı Bostana Tarifi

Gönderen
Yayınlanma
Mantılı Bostana Tarifi

Biraz çorbaya biraz mezeye benzeyen mantılı bostana tarifi İzmir yöresine ait soğuk meze olarak biliniyor. Oldukça zengin malzemeden oluşan bu yemek bir mezenin doyurucu bir yemeğe dönüşmesidir. Mantı denilince akla yoğurtlu hamur işi yemeği akla gelir. Türk mutfağında sık kullanılan hamur işlerinden olan mantı erişte gibi yiyecekler pek çok yemekte yörelere göre farklı kullanımlar ile değişik yemekler ortaya çıkartmaktadır. İşte bu yemekte de bostana mezesi mantı ile birleşerek vitamin deposu zengin besin değerleri ile farklı bir yemeğe dönüşmüştür. Mantılı bostana tarifinin içinde kullanılan sebzeler nedeniyle sıcak yaz aylarının aranan mezesidir. Sofralarda değişik bir lezzet olarak tavsiye edilen mantılı bostana tarifi çok beğenilen bir yemektir.

Mantılı Bostana Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

  • 2 adet büyük boy olgun domates
  • 1 adet büyük boy salatalık
  • 1 adet büyük boy kuru soğan
  • Yarım demet maydanoz
  • Bir küçük fincan nar ekşisi
  • İki adet iri diş sarımsak
  • Bir küçük kâse önceden haşlanmış mantı
  • Arzuya göre zeytin yazı ve tuz

Bostanı Mantının Yapımı

Büyük boy olgun domatesin kabukları soyulup minik minik küp şeklinde doğranır. Kuru soğanda kabukları soyularak aynı şekilde minik minik doğranır. Ardından salatalık ile maydanozlar da küçük küçük doğranarak büyük bir kap içinde birleştirilip karıştırılır. Bu karışımın üzerine iyice ezilmiş sarımsak ile nar ekşisi de eklenip el ile sıka sıka karıştırılır. Sebzelerin lezzetlerinin bir birine karışıp biraz da yumuşamaları için el gücünü kullanmak gerekmektedir. Karıştırma işlemi de bittikten sonra önceden haşlanmış suyu süzülmüş ve soğumuş mantı eklenir. Arzu edildiği kadar tuz ve zeytinyağı eklenerek biraz soğuması için buzdolabında bekletilip soğuk meze olarak servis yapılır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde ilgili yorumlar tavsiyeler yazarların kendi görüşlerini yansıtır, sosyallezzet.com'un görüşlerini yansıtmaz. Üyelerin hakaret, küfür ve kaba ifade kullanmaları yasaktır. Site yönetimi uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silme hakkını saklı tutar.

Email hesabınız yayınlanmayacak! Gerekli alanları doldurunuz. *

*
*