Zeytinyağlı Pırasa Sarması Tarifi

Gönderen
Yayınlanma
Zeytinyağlı Pırasa Sarması Tarifi

Yaz aylarının vazgeçilmez yeşilliklerinde biri olan pırasa Türk mutfaklarının da vazgeçilmez bir parçasıdır. Pırasanın birçok çeşit yemeği yapılsa da pırasadan yapılan pırasa sarması en çok tercih edilendir. Özellikle de pırasa sarmasının lezzetli tadının damakta kalan dokusundan kaynaklı olarak, zeytinyağlı pırasa sarması tarifi oldukça sık araştırılmaktadır.

Malzemeler

Yemeği yiyecek kişinin sayısına ortalama olarak 4-5 adet taze, yeşil ve kalın pırasa,

İç harcının hazırlanması için gerekli olanlar:

  • 2 ve 2,5 su bardağı pirinç,
  • 2 adet soğan,
  • 2 çorba kaşığı domates salçası ve biber salçası,
  • 1,5 tatlı kaşığı tuz
  • 1,5 tatlı kaşığı kuru nane ya da ince şekilde kıyılmış taze nane,
  • 1 su bardağı zeytinyağı,
  • 1 çay kaşığı pul biber,
  • 1,5 çay kaşığı karabiber,
  • 1 demet doğranmış maydanoz.

Tarifi

Elde bulunan pırasalar ortalama 15 dakika olmak üzere yumuşayana kadar haşlanır. Haşlanmış olan pırasalar direkt olarak soğuk su içerisine alınır. Fakat haşlanma sırasında arta kalan sular kesin olarak dökülmez. Böylece rengini muhafaza edebilir. Sonrasında uzunlamasına ve yanlamasına dikdörtgen olacak şekilde parçalara kesilir. Bu sırada pirinç nişastasının tamamını bırakana kadar yıkanır ve diğer tüm malzemeler içerisine bırakılır. Böylece iç harç hazırlanmış olur. Dikdörtgen şekilde kesilmiş olan pırasalar yanlamasına dizilir ve hazırlanmış harçtan 1 tatlı kaşığı kaşığı kadar içerisine konulur. Hazırlanan her bir pırasa sarması tencerenin dibine yan yana tava dibinde hiç boşluk kalmayacak şekilde dizilir. Tüm pırasalar bittikten sonra tencere ortasına küçük bir çay tabağı konulur. Öylece ayırttığımız haşlama suyu her tarafa yayılır ve şekilleri bozulmaz. Sarma suyu kaynayana kadar yüksek, fokurdamaya başladığında düşük ateşe alınır ve tüm suyu çekene kadar pişirilir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde ilgili yorumlar tavsiyeler yazarların kendi görüşlerini yansıtır, sosyallezzet.com'un görüşlerini yansıtmaz. Üyelerin hakaret, küfür ve kaba ifade kullanmaları yasaktır. Site yönetimi uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silme hakkını saklı tutar.

Email hesabınız yayınlanmayacak! Gerekli alanları doldurunuz. *

*
*