Ağzı Açık Börek Tarifi

Gönderen
Yayınlanma
Ağzı Açık Börek Tarifi

Farklı bir lezzet ve görsellik arayanlar için ağzı açık börek tarifi malzeme olarak her evde bulunan ve yapılması oldukça kolay olan pide görüntüsünde bir börek çeşididir. Afyon yöresine ait olan bu börek çocuklarında severek tüketecekleri lezzettedir.

Ağzı Açık Börek Malzemeleri

  • 1 Kilogram un (9 Su bardağına denk gelir)
  • 1 yemek kaşığı sirke
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Su
  • İç malzemesi:
  • 750 gram kadar beyaz peynir
  • 4 adet yumurta
  • 1 demet maydanoz

Ağzı Açık Börek Yapılışı

Geniş bir kâse içinde un, tuz, sirke ve su birlikte karıştırılır ve hamur kulak memesi kıvamına ulaşana dek yoğrulur. Bu noktada önemli olan hamurun çok iyi bir şekilde yoğurulmuş olmasıdır. Yoğrulan hamur dört eşit parçaya bölünür ve bir tanesi oklava yardımı ile yufka büyüklüğüne kadar açılır. Diğer bir tarafta margarin bir tavada eritilir ve açılan hamurun üzerine fırça yardımı ile sürülür. Daha sonrasında hamur bohça şeklinde katlanır. İkinci hamur parçası da aynı şekilde açılarak fırça ile her tarafı iyice yağlanır ve bohça şeklinde katlanarak 1. Hamur ile birleştirilir. Diğer hamurlara geçilir. 3. ve 4. hamurlarda aynı şekilde açılarak yağlandıktan sonra bohça şekli verilerek birleştirilir. Hazırlanan hamurlar buzdolabında 1 saat kadar bekletilerek dinlenmesi sağlanmış olur. Bu arada hamurun içi hazırlanır. Hamurun içi için bir kâse içinde beyaz peynir rendelenir ya da bir çatal yardımı ezilir. Çok küçük bir şekilde kıyılmış olan maydanozlar peynire ilave edilir. Karışıma yumurtalar da kırışarak eklenir. Hamurlar eşit parçalara ayrılır ve içlerine iç harçları konduktan sonra gül şeklinde pili olarak katlanır. Önceden yağlanmış fırın tepsisine sıra ile yerleştirilir. Üzerlerine fırça ile margarin sürüldükten sonra 200 derecede ısıtılmış olan fırında pişirilir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde ilgili yorumlar tavsiyeler yazarların kendi görüşlerini yansıtır, sosyallezzet.com'un görüşlerini yansıtmaz. Üyelerin hakaret, küfür ve kaba ifade kullanmaları yasaktır. Site yönetimi uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silme hakkını saklı tutar.

Email hesabınız yayınlanmayacak! Gerekli alanları doldurunuz. *

*
*