Bisküvili Trabzon Hurması

Hazırlık süresi
15 Dakika
Pişirme süresi
15 Dakika
Zorluk
orta
Servis
8 Kişi
Öğün - yemek zamanı
Tatlı Keyfi
Gönderen
Yayınlanma
Bisküvili Trabzon Hurması

Bisküvili Trabzon Hurması

Trabzon hurması bazı kişiler tarafından çok leziz bir alternatifken henüz tam olgununa den gelmemiş kişiler ise buruşuk ve oldukça tatsızdır. Oysaki tam mevsiminde olan ve hatta biraz da bekleyip iyice tatlanmış hurmalar baldan daha lezzetli olabilmektedir. İşte bu enfes hurmalarla hazırlanan ve arasına bisküvi lezzetinin de karıştığı çok hafif ama bir o kadar lezzetli şahane bit tatlı var.

Bisküvili Trabzon Hurması Malzemeleri

  • 5 adet orta boy Trabzon hurması
  • 1 adet pötibör bisküvi
  • 1 paket puding
  • Hindistan cevizi

Hazırlama Süreci

15 dakika

Nasıl Yapılır

Bisküvili Trabzon Hurması tarifi için öncelikle hurmaların en tatlı olanlarından yani oldukça olgun olanlarından seçmeye özen göstermelisiniz. Çünkü bu hurmaların olgunları ne kadar tatlıysa henüz olmamışları da bir o kadar mayhoştur.  En lezzetlilerinden seçilen hurmaları yıkayıp kabuklarını soyuyorsunuz. Büyükçe bir kapta pötibör bisküvileri ellerinizle kırıyorsunuz. Bisküvileri robotta çekmek önerilmiyor. Çünkü robotta çekilen bisküviler un kıvamını alacağı için hem tam istenilen lezzeti vermiyor hem de diğer ürünlerle birleştirmede zorlukları neden oluyor. Bu yüzden elinizle küçük parçalara ayırınız. Diğer tarafta pudingimizi altı yanmaması için kısık ateşte pişiriyoruz.

Kırdığınız bisküvileri, pişirerek hazırlamış olduğunuz pudingi ve kabuklarından ayırıp küçük parçalara böldüğünüz hurmaları genişçe bir kapta harmanlıyoruz. Bu karışımın kıvamına göre bisküvi ekleyebilir ya da eğer sert olduysa biraz daha Trabzon hurması ekleyerek yumuşatabilirsiniz. İyice harmanlan karışımdan ceviz büyüklüğünde toplar alarak yuvarlıyorsunuz ve kenarda beklettiğiniz Hindistan cevizi dolu tabağa batırıp üstünün Hindistan cevizine bulanmasını sağlıyorsunuz. Trabzon hurmalı bisküvili toplarınız servise hazır.

Pişirme Süresi

15 dakika

Kaç kişilik

6-8 kişilik

Servis önerisi

Bisküvili Trabzon Hurması tarifi özellikle 5 çaylarına çok yakışacaktır. Hem çok lezzetli hem de içeriğinde fazla şeker barındırmaması nedeniyle oldukça da sağlıklı olan bu tarifi sofralarınızdan ayırmayacaksınız. Eğer dilerseniz akşam yemeğinden sonra yine çayın yanında hafif bir alternatif olarak da değerlendirebilirsiniz. Tamamen kendi zevkinize göre sunum yapabilirsiniz. Üzerine Hindistan cevizi yerine kakao ya da tarçın serperek veya yanında dondurma ile de sunum yapabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde ilgili yorumlar tavsiyeler yazarların kendi görüşlerini yansıtır, sosyallezzet.com'un görüşlerini yansıtmaz. Üyelerin hakaret, küfür ve kaba ifade kullanmaları yasaktır. Site yönetimi uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silme hakkını saklı tutar.

Email hesabınız yayınlanmayacak! Gerekli alanları doldurunuz. *

*
*