Fırında Ton Balıklı Karnabahar Yemeği Tarifi

Hazırlık süresi
15 Dakika
Pişirme süresi
20 Dakika
Zorluk
orta
Servis
8 Kişi
Öğün - yemek zamanı
Öğle Yemeği
Gönderen
Yayınlanma
Fırında Ton Balıklı Karnabahar Yemeği Tarifi

Fırında Ton Balıklı Karnabahar Yemeği Tarifi

Karnabahar çok faydalı bir sebze olmasına rağmen birçok insan gerek kokusu gerek tadı nedeniyle sevmemektedir. Oysaki sağlığımız için bu kadar yararlı bir sebzeyi almamız gerekir. Karnabahar sevenleri zaten mest edecek ancak sevmeyenleri ise böylesi bir lezzetin karnabahar olduğuna zor inandıracak bir tarif var; Fırında Ton Balıklı Karnabahar Yemeği. Üstelik bu kadar faydalı bir sebzenin yanına bir de Omega 3 kaynağı enfes bir balık koyarsak yenilecek öğünün ne kadar doyurucu olacağını siz düşünün.

Fırında Ton Balıklı Karnabahar Yemeği Malzemeleri

  • 750 gr. karnabahar
  • 2 büyük konserve ton balığı
  • Tuz
  • 100 gr kaşar peyniri
  • Zeytinyağı

Hazırlama Süreci

30 dakika

Nasıl Yapılır

Fırında Ton Balıklı Karnabahar Yemeği tarifi için öncelikle karnabaharlarımızı dikkatlice yıkıyoruz. Yıkanan ve hafif küçük parçalara el yardımıyla alınan karnabaharları daha sağlıklı olmaları için haşlamanız önerilir. İlk haşlama sırasında biraz kokuya maruz kalabilirsiniz. Ancak suyunu değiştirebilirsiniz çok rahatsız olursanız. Eğer karnabaharlarınızın kızartarak daha lezzetli olacağını inanıyorsanız kızartma alternatifini de deneyebilirsiniz ama haşlamak en sağlıklı olanıdır. Karnabaharlar hazır olduktan sonra bir borcama ya da fırın tepsisine tabanının tamamını kaplayacak şekilde yerleştiriyorsunuz. Üzerlerine birkaç damla zeytinyağı ekledikten sonra konserve ton balıklarınızı küçük parçalar halinde ilave ediyorsunuz. Biraz tuz da eklemeyi unutmayın. Karnabaharlar bu şekilde 270 derece fırında bir süre piştikten sonra üzerleri kızarmaya yakın çıkarıp rendelediğiniz kaşar peynirini de koyup eriyene kadar tekrar fırına veriyorsunuz.

Pişirme Süresi

20-25 dakika

Kaç kişilik

6-8 kişilik

Servis önerisi

Fırında Ton Balıklı Karnabahar Yemeği oldukça besleyici ve sağlıklı bir yemek olduğu için ana yemek olarak değerlendirilmelidir. Ondan önce bir çorba hazırlayarak ve ana yemekle de birlikte de salata ikram ederek çok hoş bir akşam sofrası hazırlayabilirsiniz. Ton balığı içerdiği için yanına ayran ya da yoğurt gibi deniz ürünleriyle çok uyumlu olmayan gıdalar servis etmeniz önerilmez. Onlar yerine diğer içeceklerden, meyve sularından ya da kompostolardan yararlanabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde ilgili yorumlar tavsiyeler yazarların kendi görüşlerini yansıtır, sosyallezzet.com'un görüşlerini yansıtmaz. Üyelerin hakaret, küfür ve kaba ifade kullanmaları yasaktır. Site yönetimi uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silme hakkını saklı tutar.

Email hesabınız yayınlanmayacak! Gerekli alanları doldurunuz. *

*
*