Kaysefe Tatlısı Tarifi

Öğün - yemek zamanı
Tatlı Keyfi
Gönderen
Yayınlanma
Kaysefe Tatlısı Tarifi

Kuru kayısı tatlısı olarak da bilinen Kaysefe tatlısı Erzurum yöresine ait bir tatlı olmakla birlikte oldukça hafif bir şekilde tüketilebilen, özellikle kuru kayısı seven kişiler tarafından tüketimi tercih edilen bir tatlı çeşididir. Kaysefe tatlısı tarifi oldukça pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz anlık gelen misafire tatlı servisi konusunda yanınızda olacak bir tatlı tariftir.

Kaysefe Tatlısı Malzemeleri

  • 1 kâse kuru kayısı
  • 3 yemek kaşığı dövülmüş ceviz
  • 1 çay bardağı şeker
  • 2 yemek kaşığı kadar tereyağı
  • 2 su bardağı su

Kaysefe Tatlısı Tarifi

Tatlının en önemli noktalarından bir tanesi başlangıç noktası olan kayısıların güzel bir şekle yıkanması ve suyunu süzmesi için beklenmesidir. Yıkanmış kuru kayısılar kişinin tercihine göre ister kendi boyutunda isterse de yarıya ya da dörde bölünerek geniş bir tencerenin içerisine alınır. Üzerine 1 çay bardağı şeker ilave edildikten sonra 2 su bardağı kadar da su ilave edilir ve ocağın altı açılır. Kaynama işlemi sırasında tatlının başından ayrılmayarak ve devamlı karıştırılarak kayısıların birbirlerine yapışmaları önlenir. Bu aşamada kayısıların çok fazla erimemesi ve biraz diri kalmaları ve bununla birlikte dağılmamaları için dikkat edilir. Yaklaşık olarak 10 dakika kadar kaynatma süresinden sonra tencerenin içerisindeki suyu ile birlikte kayısılar bir borcamın içerisine alınır. Tereyağı küçük bir tavanın içerisine alınarak yanmamasına dikkat edilmesi ile birlikte eritilir. Borcamın içerisine alınmış olan kuru kayısıların üzerine eritilmiş tereyağı gezdirilir. Bir havanda 3 yemek kaşığı kadar ceviz çıkacak şekilde cevizler dövülür. Burada cevizlerin çok fazla ufaltılmamasına orta büyüklükte kalmasına özen gösterilir. Dövülmüş cevizler son olarak tatlının üzerine gezdirilir ve servise hazır hale getirilir. Afiyet olsun.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde ilgili yorumlar tavsiyeler yazarların kendi görüşlerini yansıtır, sosyallezzet.com'un görüşlerini yansıtmaz. Üyelerin hakaret, küfür ve kaba ifade kullanmaları yasaktır. Site yönetimi uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silme hakkını saklı tutar.

Email hesabınız yayınlanmayacak! Gerekli alanları doldurunuz. *

*
*