Yöresel lezzetler: Anadolu’nun Lezzetlerini Yiyebileceğiniz 3 İstanbul Mekânı

yöresel lezzetler

Yöresel lezzetler: Anadolu’nun Lezzetlerini Yiyebileceğiniz 3 İstanbul Mekânı

Akdeniz Hatay Sofrası

1985 yılında Mehmet Deveci tarafından, Aksaray’da “Akdeniz Sofrası” adıyla kuruldu daha sonra “Akdeniz Hatay Sofrası” adını aldı. Yemeklerde kullanılan tüm yöresel ürünler Antakya’dan özel olarak getirtilmekte. Hatta bu ürünler “Antakya Bakkalı” denilen bir mekânda satışa sunulmakta. Yöresel ürünler pazarı olan bakkaldan online sipariş vermek de mümkün. Metrelik kebaplarıyla ünlü mekânı özellikle “Paşa Kebabı” şaşırtıcı büyüklükte. “Dâhiye Sultan Yemekleri” mönüsünde “Kemmuni Firikli Aş”, “Kepse”, “Maklube”, “Ayazma” gibi çok özel lezzetler de yer alıyor. Kuveyt’te de bir şubesi bulunuyor.

anadolu-lezzetleri-onerisi

Ruha Restoran

Nişantaşı’nda hizmet veren, adı Arapça ’da Urfa’nın eski isimlerinden biri olan Ar – Ruha, yöresel ürünler tatmak isteyenlerin sıkça gittiği mekânlardan. Gurme yazarları tarafından ilk beşte gösterilen Ar – Ruha, birbirinden lezzetli çorbaların yanı sıra özellikle içli köftesi, Tillo köfte ve dev bir pizzayı andıran lahmacunuyla ön plana çıkıyor. “Keçi Peynirli Ruha Salata”, “Enginarlı Kuşkonmaz Salatası” en çok sipariş edilenlerden. Mekâna özgü “Ruha Passion” ve Şıllık Tatlısı” da çok beğeniliyor. Arka taraftaki bahçesinde hem televizyon izleyebilir hem de birbirinden lezzetli yemekleri tadabilirsin. Özel günlerini için farklı bir mekân arıyorsan Ar – Ruha’yı tercih edebilirsin. Mekânın herhangi bir yöresel ürünler pazarı bulunmuyor.

anadolou-lezzetleri

Nalia Karadeniz Mutfağı

Süleyman ve Erol Emirhan Tarakçı kardeşlerin kurduğu Nalia, yöresel Türk mutfağının kayıt altına alınması düşüncesiyle hayata geçmiş bir proje. İlk olarak Güneşli ‘de hizmet vermeye başlayan Nalia’nın diğer şubesi Anadolu yakasında Bostancı’da bulunuyor. Yöresel ürünler başta olmak üzere yöresel tariflerin de reçete haline getirildiği mekânda, başta “Karalahana Çorbası “ olmak üzere Karadeniz bölgesinin en ünlü tatlarını bulmak mümkün. “Özenli Lezzetler” adı altında sağlık dostu yemekler de hazırlanıyor. Özellikle “Nalia Mısır Tatlısı” farklı ve sağlıklı bir tatlı olma özelliğini taşıyor. Yalnızca Himalaya tuzunun kullanıldığı yemeklerde etler Balıkesir ve Afyon bölgesinden geliyor. Zeytinyağı ve tereyağının dışında yağ kullanılmıyor. “Hemşin Mıhlaması” da denemeye değer. Mekânın bir yöresel ürünler pazarı bulunmuyor.

Katagoriler: Lezzetli Mekanlar

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde ilgili yorumlar tavsiyeler yazarların kendi görüşlerini yansıtır, sosyallezzet.com'un görüşlerini yansıtmaz. Üyelerin hakaret, küfür ve kaba ifade kullanmaları yasaktır. Site yönetimi uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silme hakkını saklı tutar.

Email hesabınız yayınlanmayacak! Gerekli alanları doldurunuz. *

*
*