Adana’da En İyi Şırdan Nerede Yenir?

Bilindiği gibi Adana hemen hemen her bakımdan meşhur bir ilimizdir. Yemek konusunda da meşhur olan Adana; şırdanı, kebabı ve şalgamıyla fazlasıyla meşhurdur. Aralarından ise en fazla ilgiyi şırdan görmüştür. Gerek tadı gerek görünümüyle ve Adana’ya özgü olmasıyla fazlasıyla tercih edilmektedir. Adana’ya gidenler iyi bilirler. Hemen hemen her yerde bir şırdancı vardır. Seyyar arabalarda, tablalarda, dükkanlarda her yerde şırdan bulmak, görmek mümkündür. Fakat şırdanı bilenler iyi temizlenmesine özen gösterirler ve bunu bildikleri için de yedikleri yerin şırdanının temiz yapıldığından emin olmak isterler. Peki Adana’da en iyi şırdan nerede yenir? Adana’da en iyi şırdan Eski Adana denilen sanayi sitesinde bulunan, Koca Vezir Pasajı diye geçen o eski çarşı kemsinde yenir. Adana’da ki en iyi şırdan yıllardır buralardadır.

Adana’da En İyi Şırdancı

Adana’ya gidildiğinde şırdanı yemeden dönmek olmaz yeter ki şırdanı yediğiniz yer meşhur olsun. Adana’da ağız tadı iyi olan ve Adana’yı bilen birine Adana’da en iyi şırdancı hangisi diye sorsanız; size direkt Şırdancı Bedo’yu önerecektir. Eski Adana denilen kesimde bulunan Şırdancı Bedo gece 2’de tezgahını kurup sabaha karşı 5 gibi tüm şırdanı bitirmesiyle nam salmış bir yerdir. En iyi şırdanı her zaman burada bulabilirsiniz. Saat 2 olmadan lüks arabaların kuyrukta beklediğine şahit olabilirsiniz.

Peki Şırdan Nedir?

Şırdan koyunun bağırsağının sonu olup her koyunda sadece bir adet bulunmaktadır. İçi iyice temizlendikten sonra içine pirinç doldurulup, iple bağlanıp, özel salçalı sosuyla pişirilen Adana’ya özgü bir yemektir.

Şırdan Nasıl ve Ne Zaman Yenir?

Şırdan öyle bıçakla, çatalla yenmez, beyaz bir kağıdın içine konulup elinize tutuşturulur, üzerine bolca tavsiye edilen limon, kimyon, pul biber konularak yenir. Özellikle alkol alındıktan sonra yenilen şırdan; aç karnına da olsanız tok karnına da olsanız her zaman severek yenilebilen Adana’ya özgü bir yemektir. Tadını çok seveceğiniz şırdanı hiç kuşkusuz Adana’dan uzaklaştıktan sonra canınız çekecek ve eğer olur da tekrar giderseniz Şırdancı Bedo uğrayacağınız ilk yer olacaktır.

Katagoriler: Lezzetli Mekanlar

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde ilgili yorumlar tavsiyeler yazarların kendi görüşlerini yansıtır, sosyallezzet.com'un görüşlerini yansıtmaz. Üyelerin hakaret, küfür ve kaba ifade kullanmaları yasaktır. Site yönetimi uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silme hakkını saklı tutar.

Email hesabınız yayınlanmayacak! Gerekli alanları doldurunuz. *

*
*