Bademli Alabalık Tava Tarifi

Gönderen
Yayınlanma
Bademli Alabalık Tava Tarifi

Balık tüketimi insanların çok fazla tercih ettiği yemeklerden bir tanesi olarak bilinir. Özellikle alabalık mevsimi geldiği zaman evlerde en çok yapılan balık yemekleri arasında yer alır. Bademli alabalık tava tarifi ile balığı lezzetlendirmek ve farklı tarifler denemek mümkün olur. Pratik yapımı ile akşam yemeklerinde tercih edilebilir.

Bademli Alabalık Tava Malzemeleri

  • 50 gr un
  • 4 adet alabalık fileto
  • 3 adet çırpılmış yumurta
  • Yeterince tuz ve karabiber
  • 100 gr kızarmış file badem

Kızartma için;

  • 1 su bardağı sıvı yağ

Bademli Alabalık Tava Tarifi

Alabalıklar balıkçıdan alındıktan sonra arkalı önlü olarak tuz ve karabiber ile tatlandırılır. Alabalıklar bir süre bu ikilinin lezzeti ile bekletildikten sonra üzerlerine çok az sıvıyağ eklenerek yağı içerisine çekmesi beklenir. Geniş bir kabın içerisinde un alınır ve başka bir geniş kabın içerisine yumurtalar kırılarak iyice çırpılır. Yumurtaların çırpılma işlemi köpük çıkartana kadar devam etmelidir. İki ayrı kap içerisine hazırlanmış olan soslar önce una, daha sonrasında da yumurtaya batırılır. Geniş bir kızartma tavasının içerisine 1 su bardağı kadar yağ dökülerek una ve yumurtaya batırılmış olan alabalıklar arkalı önlü kızartılır. Alabalık kolayca kızaran bir balık türü olduğu için kızartma işlemini yaparken başından ayrılmak gerekir. Aksi bir durumda balığın yanma ihtimali çok yüksektir. 4 adet balık filetosu bu şekilde kızartıldıktan sonra ayrı bir tavanın içerisine file bademler eklenerek kavrulur. Bademlerin kolay kavrulması için üzerlerine biraz sıvıyağ gezdirilebilir. Bademlerin kavrulma işlemi bittikten sonra tava ocaktan alınır. Servis tabağının içerisine alınan kızartılmış balık filetosunun üzerine bademler serpiştirilerek yanında roka, limon ve yeşil soğan ile birlikte servise sunulur. Afiyet olsun.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde ilgili yorumlar tavsiyeler yazarların kendi görüşlerini yansıtır, sosyallezzet.com'un görüşlerini yansıtmaz. Üyelerin hakaret, küfür ve kaba ifade kullanmaları yasaktır. Site yönetimi uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silme hakkını saklı tutar.

Email hesabınız yayınlanmayacak! Gerekli alanları doldurunuz. *

*
*