Ekşi Mayalı Baget Ekmek Tarifi

Gönderen
Yayınlanma
Ekşi Mayalı Baget Ekmek Tarifi

Kabuğu sert ve iyi pişmiş olan bu ekmek içinde büyük deliklere sahiptir. Bu büyük deliklerinin aksine, oldukça yoğun ekmek tadını alabilirsiniz. Ekşi mayalı baget ekmeler yoğun tatlarından dolayı, sofradaki diğer yemekleri gölgede bırakabilecek tada sahiptir. Baget ekmeklerin tarihçesi Fransa’ya dayanmaktadır. Oldukça farklı ve çeşitli baget ekmekler yapan Fransızların en çok tercih edileni ise ekşi mayalı olanlarıdır. Ekşi mayalı baget ekmek tarifi sizler için hem gramaj hem bardak ölçüsü olarak hesaplanmıştır. Ortalama 4 orta boy baget ekmeği çıkan bu tarifin malzemeleri ise aşağıda verilmiştir.

Malzemeler

  • 200 gram ekşi maya ( Yaklaşık 1 su bardağı)
  • 600 gram beyaz un ( 4 Su bardağı)
  • 400 gram oda ısısında su ( 1,5 su bardağı)
  • 10 gram deniz tuzu ( 1 çay kaşığı)

Yapılış

Mikserin yoğurma ucu ile unu, suyu ve ekşi mayayı derin bir kapta yoğurun. Yarım saat dinlenmeye bıraktığınız hamura tuz ekleyerek yavaş yavaş 5 dakika daha yoğurun. Hamuru oda sıcaklığında 4 ile 5 saat arasında oda ısısında ya da 12-24 saat arasında buzdolabında dinlendirin. Mayalanma süreci bu zamanda işleyecek ve hamurunuz yoğurdunuz halinin iki katına gelecektir.

4’er parçaya bölünen hamuru yuvarlayarak hamurları fırın boyunuza uygun silindir haline getirin. Yaklaşık 30 cm hamura ihtiyaç olduğu için hamuru yavaş yavaş bu boyuta ulaştıracak şekilde açın. Açarken uç kısımlarının ortaya göre daha ince olması gerekmektedir. Bagetleri, iyice unlanmış bir mutfak örtüsü içinde dinlenmeye bırakın. 1-2 saat sonra hamurlar hazır olacaktır. Pişirmeden önce hamurların üzerine geleneksel olan üç çapraz çizgiyi bıçak yardımıyla eklemeyi unutmayın. Önceden ısıttığınız 220 derece fırında, 20-30 dakika arasında pişirin. Üzerleri kızardığı zaman hazır olacaklar dakikanın dolmasını beklemeyin. Fırından çıkan bagetlerin üzerine bir bez örtün ve soğumaya bırakın.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde ilgili yorumlar tavsiyeler yazarların kendi görüşlerini yansıtır, sosyallezzet.com'un görüşlerini yansıtmaz. Üyelerin hakaret, küfür ve kaba ifade kullanmaları yasaktır. Site yönetimi uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silme hakkını saklı tutar.

Email hesabınız yayınlanmayacak! Gerekli alanları doldurunuz. *

*
*