Levrek Brule Tarifi

Gönderen
Yayınlanma
Levrek Brule Tarifi

Etrafı denizler ile çevirili olan Türkiye’de balık üretimi de balık yemekleri de oldukça fazladır. Her yörede farklı metotlar ile pişirilen balık yemekleri çok beğenilerek yenmektedir. Türkiye’de her bölgenin fazlaca tükettiği balık çeşidi vardır. Kara deniz bölgesinde hamsi balığı çok sevilir ve hamsinin her türlü yemeğini yapılır. Akdeniz sahillerinde de levrek daha çok sevilir. Levrek balığının en güzel pişirme metodu da levrek brule tarifi olmaktadır. Misafirler ağırlanırken özel yemeklerden biriside levrek balığıdır.

Levrek Brule Tarifinin Malzemeleri

  • 4 parça fileto dilimlenmiş levrek
  • Arzuya göre tuz ve karabiber
  • Bir fincan zeytinyağı
  • Birkaç dal taze kekik
  • Bir tutam köri
  • 2 çay kaşığı kahverengi şeker

Levrek Brule Tarifinin Yapımı

Balıkçıdan alırken fileto olarak dilimlettirilen levrekleri uzun geniş bir kaba alınır. Levreklerin üzerine arzu edildiği kadar tuz ve karabiber serpilir. Daha sonra sırası ile bir tutam köri ile kahverengi şekerde eklenir. Taze kekik dalları da birkaç parçaya bölünerek ilave edildikten sonra güzelce harmanlanır. levrek brule tarifinin püf noktası hoş bir aroma vermesi için taze kekik kullanılmasıdır. Sonra bütün malzemeleri ile harmanlanan levreklerin üzeri streç folyo ile kapatılarak buzdolabına kaldırılır. Levrek brule tarifinin diğer bir özelliği de iyice marine olmasıdır. Levreğin yeterli marine olması için dört beş saat kadar buzdolabında bekletilmesi gerekmektedir. Marine süresi tamamlanan levrekler önceden ısıtılmış fırının ızgara teline hem altı hem de üzerleri kızarabilecek şekilde dizilir. Fırın 200 dereceli ısıda ayarlanarak yaklaşık olarak 30 – 35 dakika pişirilir. Altı üstü nar gibi kızaran levrekler servis tabağına alınarak sıcak sıcak sofraya sunulur. Levrek balığının yanına mantarlı ya da patatesli mezeler ikram edildiğinde gayet lezzetli ve şık olur.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde ilgili yorumlar tavsiyeler yazarların kendi görüşlerini yansıtır, sosyallezzet.com'un görüşlerini yansıtmaz. Üyelerin hakaret, küfür ve kaba ifade kullanmaları yasaktır. Site yönetimi uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silme hakkını saklı tutar.

Email hesabınız yayınlanmayacak! Gerekli alanları doldurunuz. *

*
*