Mısırlı Ayran Aşı Çorbası Tarifi

Gönderen
Yayınlanma
Mısırlı Ayran Aşı Çorbası Tarifi

İç Anadolu yöresine ait olup genellikle soğuk içilen tercihen ılık tüketime de uygun olan mısırlı ayran aşı çorbası tarifi hakkında tüm detaylar yazının devamında yer alıyor. Özellikle yaz aylarında tercih edilen çorbanın içine yöreye göre yeşil mercimek, nohut gibi kuru baklagiller de eklenebilir. Yağ eklenmeden hazırlandığı için diyet yapan kişilerin rahatlıkla tüketebileceği tok tutan bir çorbadır.

Malzemeler

  • Bir su bardağı yarma bulgur
  • Bir çay bardağı mısır
  • Yaklaşık olarak 3-4 su bardağı yoğurt
  • Yoğurdu açmak için 2,5 su bardağı oda sıcaklığında su
  • 2 çorba kaşığı un
  • Bir tutam dereotu

Tarifi

Mısırlı ayran aşı çorbasının tarifine öncelikle bir miktar suda bir su bardağı yarma bulguru haşlayarak başlanır. Yarma haşlanırken diğer tarafta küçük bir tencerede bir çay bardağı mısır da haşlanır. Haşlanan yarmanın çıkan sarı suyu dökülür. Akabinde derin bir tencereye alınan yarmaların üzerine haşlanan mısır ve yaklaşık olarak bir litre suda eklenerek kaynamaya bırakılır. Bu sırada mısırı haşlamak yerine hazır konserve mısırda kullanabilirsiniz. Çorbanın ana maddesi iyice kaynadıktan sonra ayrı bir kapta iki çorba kaşığı un bir miktar su ile açılarak kaynayan çorbanın üzerine ilave edilir. Bu arada un topaklanmasın diye çorba sürekli karıştırılır. Un kokusu çıkana kadar kaynatılan çorba ocaktan alınır ve ılınmaya bırakılır. Diğer taraftan geniş bir kapta yoğurt iki su bardağı su ile açılır ve ılık çorbanın suyundan eklenerek ılıtılır. Ilık hale gelen yoğurt çorbanın üzerine yavaş yavaş karıştırılarak dökülür. Tuzu da ilave edilen çorba soğumaya bırakılır. Servis ederken üzerine ince ince doğranan dereotu eklenerek çorbaya aroma katabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde ilgili yorumlar tavsiyeler yazarların kendi görüşlerini yansıtır, sosyallezzet.com'un görüşlerini yansıtmaz. Üyelerin hakaret, küfür ve kaba ifade kullanmaları yasaktır. Site yönetimi uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silme hakkını saklı tutar.

Email hesabınız yayınlanmayacak! Gerekli alanları doldurunuz. *

*
*