Yıldız İstavrit Tarifi

Gönderen
Yayınlanma
Yıldız İstavrit Tarifi

Türkiye’de en çok yenen balıklardan birisi istavrittir. Pazarlarda marketlerde balık tezgâhların da en çok bulunan balık istavrittir. Bazı dönemlerde çok bol olsa da genelde istavrit hep vardır. Bir başka değimle de istavrit biraz orta direk balığı da denile bilir. Büyük balıkların ücretleri genelde biraz pahalıdır. Ancak istavrit büyük balıklara nazaran daha uygundur. Bu sebepten dolayı istavriti her zaman bulunabilen her zaman alınabilen balık olarak bilinir. Aslında yeterli büyüklüğe ulaşmış istavrit balıkların en güzeli ve en lezzetlisidir. Balıkçılar müşterilerine istavrit satarken bu balığı en güzel nasıl pişireceklerini bilmeleri için yıldız istavrit tarifi veririler.

Yıldız İstavrit Tarifi Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 kilo iri temizlenmiş istavrit balığı
  • Yarım bardağı sıvı ayçiçeği yağı
  • Bir fincan mısır unu
  • Bir fincan beyaz buğday unu
  • Yeteri kadar tuz
  • Kapalı balık tavası

Yıldız İstavrit Tarifinin Yapılışı

Yıldız istavrit tarifini yapmak için öncelikle balıkçıdan temizlenmiş olarak gelen istavrit balıklarını geniş bir kap içinde bol su ile yıkanır. Yıkanan balıkların suyunun süzülmesi için bir kevgire alınarak bekletilir. Başka bir kap içine buğday unu ile mısır unu birleştirilerek güzelce harmanlanır. Suyu süzülen istavrit balıkları istenilen ölçüde tuzlanır. Kapaklı balık tavasının içine bir su bardağı olan sıvı yağın yarısı boşaltılır. Orta derece ısıda yakılan ocağın üzerine balık tavası yerleştirilerek yağ kızdırılır. Bir kap içinde bulunan unlu karışıma istavrit balıkları tek tek batırılarak balıkların her yeri güzelce unlanır ve fazla unu silkelenir. Bütün balıkların unlama işlemi bittikten sonra istavrit balıkları ortadan başlayarak yıldız şeklinde tavaya dizilir. Balıkların kuyrukları aynı hizada tavanın ortasına baş kısımları da tavanın kenarına gelecek şekilde dizilir. Balıklar kızarında balık tavasının kapağı ile balıklar alınarak diğer taraflarının kızarması için tekrar tavaya konulur. Bu şekilde balıkların iki tarafı da nar gibi kızartılır. Kızaran istavritler yine balık tavasının kapağı ile alınarak yıldız şekli bozulmadan yuvarlak servis tabağına alınarak sofraya getirilir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde ilgili yorumlar tavsiyeler yazarların kendi görüşlerini yansıtır, sosyallezzet.com'un görüşlerini yansıtmaz. Üyelerin hakaret, küfür ve kaba ifade kullanmaları yasaktır. Site yönetimi uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silme hakkını saklı tutar.

Email hesabınız yayınlanmayacak! Gerekli alanları doldurunuz. *

*
*