Acı Soslu Sığır Bonfile Tarifi

Gönderen
Yayınlanma
Acı Soslu Sığır Bonfile Tarifi

Et tüketimi bulunan yemek tarifler Türk mutfaklarının en vazgeçilmez yemeklerinden bir tanesi olarak çeşitlendirilmiş bir şekilde hanımların tercih ettiği tarifler arasında yer alır. Acı soslu sığır bonfile tarifi de bu tarifler içerisinde farklı bir lezzet denemek isteyen kişiler için hem sosu hem de lezzeti ile tavsiye edilir.

Acı Soslu Sığır Bonfile Malzemeleri

  • 150 gr.lık 4 Dilim Sığır Filetosu
  • 100 gr Yeşil Zeytin
  • 2 Diş Sarımsak
  • 1/2 Acı Kırmızı Biber
  • 1/2 Su Bardağı Kırmızı Şarap
  • 100 gr Çok Küçük Doğranmış Domates
  • Zeytinyağı
  • Tuz

Acı Soslu Sığır Bonfile Tarifi

Sarımsaklar kabuklarından ayrılıp yemeklik doğranarak zeytinyağı ile birlikte geniş bir tavanın içerisine alınır ve sarımsaklar öldürülünceye kadar kavrulur. Üzerine 4 dilimden oluşan sığır filetolar eklenerek arkalı önlü bir şekilde mühür yöntemi ile birlikte kızartılır. Etlerin her iki tarafı da piştikten sonra tavadan alınarak bir tabağa eklenir ve aynı yağı üzerine kabuğu çıkarılmış ve küp küp doğranmış olan domatesler, yuvarlak bir şekilde doğranmış olan zeytinler ve ufalanmış olan acı kırmızıbiber konulur. Karışım bir tur karıştırıldıktan ve birbirlerine lezzetleri geçtikten sonra üzerine kırmızı şarap yavaş yavaş eklenerek şarabın buharlaşması beklenir. Buharlaşma işleminin ardından etler tekrar tavanın içerisine alınarak zeytinlerin içerisinde bulunan tuz miktarı da hesaba katılarak üzerine bir miktar tuz gezdirilir. Karışımın içerisindeki şarabın suyunu çeken etleri sıcak bir şekilde tabağa koyun ve servise sunun. Bu tarif sığır eti seven kişiler için özel sosu ile birlikte etin lezzetine lezzet katarak misafirlere çıkarılabilecek olan alternatifler arasında yer almaktadır. Kısa sürede pratik bir şekilde hazırlanabilecek olan akşam yemeği menüsü içerisinde yer alabilecek tariflerden bir tanesidir. Afiyet olsun.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde ilgili yorumlar tavsiyeler yazarların kendi görüşlerini yansıtır, sosyallezzet.com'un görüşlerini yansıtmaz. Üyelerin hakaret, küfür ve kaba ifade kullanmaları yasaktır. Site yönetimi uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silme hakkını saklı tutar.

Email hesabınız yayınlanmayacak! Gerekli alanları doldurunuz. *

*
*