Acılı Mantarlı Tavuk Sote Tarifi

Gönderen
Yayınlanma
Acılı Mantarlı Tavuk Sote Tarifi

Tavuk Yemekleri akşam sofralarının vazgeçilmezidir. Özellikle acı severler için acılı mantarlı tavuk sote bir vazgeçilmezdir. Acılı mantarlı tavuk sote tarifi pratik ve oldukça kolaydır. Hem görünüm açısından hem de lezzet açısından tercih edilen bir yemektedir. Az malzeme ile yapılan kurtarıcı olarak görünen yemeklerden biridir.

Malzemeler

  • 600-650 gram tavukgöğsü
  • 200 gram mantar
  • 1 adet soğan
  • 1 adet yeşilbiber
  • 1 adet kırmızı acı biber
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 yemek kaşığı acı sos
  • Kimyon, tuz ve karabiber

Yemek Tarifi

İlk olarak tavuklar jülyen şekilde doğranır. Daha sonra tüm malzemeler ince ince doğranır. Biberlerin içleri temizlenir. Tavaya eklenen zeytinyağı kızdırılır. Kızan zeytinyağına ince ince yemeklik doğranan soğanlar eklenir, kokusu çıkana kadar kavrulur. Soğanlar kavrulduktan sonra biberler eklenir. Eklenen biberlerin de sotelenmesi beklenir. Biberlerin sotelenmesi ile birlikte tavuklar ilave edilir. Biberlerin ve tavukların karıştırılmasına dikkat edilmelidir. Tavukların da sotelenmesi ile birlikte baharatlar eklenir son bir kez karıştırılıp tavanın kapağı kapatılır. Bu şekilde 5-6 dakika pişirilmeye devam edilir. Tavuk etleri pişmeye devam ederken mantarlar doğranır. Mantarların doğru şekilde temizlenmesine dikkat edilmelidir. Daha sonra tavukların üzerine ilave edilir ve 5 dakika daha pişirilir. Pişmenin tamamlanmasına yakın acı sos ilave edilir. Sos ilave edilince karıştırılır ve 1 dakika civarı beklenir pişirilip, yemek ocaktan alınır. Yemeğe pişme sırasında isteğe göre sarımsak ya da salça ilave edilebilir. Salça ilave edildiği takdirde mantarlardan sonra eklenmelidir. Sarımsak ise soğanlarla birlikte kavrulmalıdır. Yemeğin içerisine isteğe göre farklı garnitürler de kullanılabilir. Önemli olan baharat oranını doğru şekilde ayarlayabilmektir. Sıcak şekilde servis edilmelidir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde ilgili yorumlar tavsiyeler yazarların kendi görüşlerini yansıtır, sosyallezzet.com'un görüşlerini yansıtmaz. Üyelerin hakaret, küfür ve kaba ifade kullanmaları yasaktır. Site yönetimi uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silme hakkını saklı tutar.

Email hesabınız yayınlanmayacak! Gerekli alanları doldurunuz. *

*
*