Adana Usulü Avgan Pilavı Tarifi

Gönderen
Yayınlanma
Adana Usulü Avgan Pilavı Tarifi

Pirinç pilavı Türk mutfağının olmazsa olmazıdır. Davet yemeklerinin başkahramanıdır. Tel şehriyeli, arpa şehriyeli, sebzeli, etli, tavuklu birçok şekilde yapılmaktadır. Sulu yemeklerin, kebapların yanında sunulan bir yemektir. Bazen pirinç pilavının kendisi ana yemek olmaktadır. Adana usulü avgan pilavı tarifi bu özel tariflerden sadece biridir.

Malzemeler

  • 300 gram kuzu eti
  • 1 adet kuru soğan
  • 3 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 2 adet orta boy havuç
  • 500 gram baldo pirinç
  • 2 tatlı kaşığı yenibahar
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • Maydanoz (Süsleme için)

Yapılışı

Öncelik ile 300 gram kuzu eti küçük küçük doğranır. Doğranan etler su konan tencerede 20 dakika haşlanır.( kuzu eti çabuk pişen bir ettir.) Pirinç yıkanır ve tuzlu ılık suda yaklaşık 15 dakika bekletilir. Pilav tenceresine küçük küçük doğranan soğanlar ve sıvı yağ eklenir ve soğanlar kavrulur. (Kuzu eti zaten yağlı bir ettir ve fazla yağ eklenmemesi gerekmektedir.) Kavrulan soğanlara, 20 dakika haşlanmış olan kuzu etleri eklenir ve kavrulur. Havuçların üstü kazınır ve kirli kısımdan arındırılır. Daha sonra havuçlar kibrit çöpü kadar ince ve hafif doğranır. Doğranan havuçlar kavrulan soğanlı, etli karışımın üzerine eşit olarak yayılır. Havuç kavrulmayacak ve karıştırılmayacaktır. Islatılan pirinçler süzülür ve tencereye eklenir fakat karıştırılmaz. Tuz ve yenibahar da eklenir. Üzerini aşacak şekilde su ve kuzu etlerinin haşlandığı sudan eklenir. Tencerenin ağzı kapatılarak yemek pişmeye bırakılır. Bu pilav asla karıştırılmamalıdır. Suyunu çektikten sonra pilav 15 dakika demlenmeye bırakılır. Bu pilavın özelliği demlendikten ve hafif ılıdıktan sonra ters çevrilmesidir. Sunum tabağına ters çevrilen pilavın üst kısmında etler gözükecektir. Maydanoz ile süsleme yapılabilmektedir.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde ilgili yorumlar tavsiyeler yazarların kendi görüşlerini yansıtır, sosyallezzet.com'un görüşlerini yansıtmaz. Üyelerin hakaret, küfür ve kaba ifade kullanmaları yasaktır. Site yönetimi uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silme hakkını saklı tutar.

Email hesabınız yayınlanmayacak! Gerekli alanları doldurunuz. *

*
*