Amasya İç Pilavı Tarifi

Gönderen
Yayınlanma
Amasya İç Pilavı Tarifi

Amasya iline özgü olan ve sık sık yapılan iç pilav diğer pilavlara oranlar biraz farklı biçimde yapılıyor. Amasya’ya özgü olmasına rağmen birçok ilde meşhur hale gelen iç pilav, malzemeleri ve yapılış şekli ile oldukça pratik hazırlanan bir yemektir. İnsanların farklı şekilde pişirme teknikleri ile gelişmiş ve tüm illere yayılmıştır. Yapılışındaki kolaylık ve lezzet ise yemeğin kısa süre içerisinde dağılmasını sağlamıştır. Yapmak isteyenler için amasya iç pilavı tarifi şu şekildedir;

Amasya İç Pilavı Tarifi Malzemeleri

  • 1 buçuk su bardağı pirinç
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 200 gram ciğer
  • 1 yemek kaşığı önceden suda bekletilen kuş üzümü
  • 1 adet kuru soğan
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 tatlı kaşığı karabiber
  • 1 tatlı kaşığı yenibahar

Amasya İç Pilavı Tarifi Hazırlanışı

İlk olarak pirinçler bir kabın içerisine alınır ve üzerine çıkana kadar su eklenerek 20 dakika kadar suda bekletilir. Bekleyen pirinçler sudan geçirilir ve bekletilir. Daha sonra kızdırılmış yağın içine küp şeklinde doğranan ciğerler eklenerek kısık ateşte kavrulur. Ciğerlerin pişmesi için ateşin çok az olması ve yağın çekilmemesi gerekir. Kavrulan ciğerlerin ardından ince ince doğranan soğanlar da bir tavanın içerisine alınır ve kavurmaya başlanır. Kavrulan soğanların üzerine tuzu, kuş üzümü ve diğer baharatları eklenir. Ardından biraz karıştırılır ve bekletilir. Bekleyen karışımı eklemek üzere derin bir tencere çıkarılır ve içine tereyağı dökülür ve su eklenir. Eklenen su kaynadıktan sonra daha önceden hazırlanan ve bekletilen pirinç karışımı suyun içine dökülür. Hep beraber kısık ateşte pişmeye bırakılan pirinçler suyunu çektikten sonra ocak kapatılır ve üzerine havlu peçetelerden serilerek demlenmesi için bırakılır. Pişen pilavın 15 dakika demlenmesi yeterli olacaktır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde ilgili yorumlar tavsiyeler yazarların kendi görüşlerini yansıtır, sosyallezzet.com'un görüşlerini yansıtmaz. Üyelerin hakaret, küfür ve kaba ifade kullanmaları yasaktır. Site yönetimi uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silme hakkını saklı tutar.

Email hesabınız yayınlanmayacak! Gerekli alanları doldurunuz. *

*
*