Ananaslı Limonata Tarifi

Gönderen
Yayınlanma
Ananaslı Limonata Tarifi

Limonata Osmanlı mutfak kültüründe yer alan ve günümüze kadar süre gelen bir soğuk içecek olup özellikle yaz aylarında serinlemek amacıyla özel ev yapımı olarak yapılmaktadır. Bayramlarda, törenlerde vazgeçilmez içecekler arasında yer alan limonata farklı çeşitlerde yapılmaktadır. Limonata çeşitlerinden biri olan ananaslı limonata tarifi yapmak isteyenlere sunuyoruz. Sağlıklı olan ananaslı limonata çocuklara güvenle verilir.

Malzeme Listesi

  • Ortalama 1 kilo limon
  • 1/2 Ananas
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 litre su
  • İsteğe bağlı 2 adet nane

Tarifi

Yıkanarak ilaç, toz ve bakterilerden arındırılan bir kilo limonun kabukları bir derin kabın içerisine rendelenir. Bu rendelenen limon kabuklarının üzerine kabuğundan arındırılmış ananas ta rendelenir. Bu iki karışımın üzerine 1 su bardağı toz şeker eklemesi yapılarak tüm karışım el yordamı ile iyice ovulur. Şekerler eriyene dek avuç içerisinde iyice ovuşturulan karışıma bir çay bardağı su eklenerek şekerin erimesi sağlanır. Daha sonra kabukları rendelenen bir kilo limonların içerisinde kalan suyu bu karışıma sıkılmak suretiyle eklenir.

Elde edilen bu karışım tel bir süzgeçten posasından ayrıştırılarak geçirilerek sürahinin içerisine alındıktan sonra buzdolabında soğumaya bırakılır. Bu soğuma işlemi en az 2 saat olmalıdır. Bir gece öncesinden soğumaya bırakılan karışım daha aromatik ve lezzetli olur. 1 litre su buzdolabından çıkarılan karışıma azar azar eklenerek karıştırılır.

Daha sonra 10 dakika demlenmesi amacıyla tekrar buz dolabında bekletilen limonata ikrama hazır hale gelir. İsteğe bağlı olarak taze nane yaprakları ile servis edilir.

Sade, lezzetli ve sağlıklı ananaslı limonata hazırlamak çok kolay. Yemeklerin, pastaların ve tatlıların yanında ikram edilerek bu lezzetli içecek yaz aylarında ev yapımı ananaslı limonata hem cebinizi hem de içinizi ferahlatacaktır.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde ilgili yorumlar tavsiyeler yazarların kendi görüşlerini yansıtır, sosyallezzet.com'un görüşlerini yansıtmaz. Üyelerin hakaret, küfür ve kaba ifade kullanmaları yasaktır. Site yönetimi uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silme hakkını saklı tutar.

Email hesabınız yayınlanmayacak! Gerekli alanları doldurunuz. *

*
*