Dil Peynirli Ramazan Pidesi Tarifi

Gönderen
Yayınlanma
Dil Peynirli Ramazan Pidesi Tarifi

Ramazan sofralarının vazgeçilmez lezzetidir ramazan pideleri… Fırından sıcak sıcak almak için, bitmek tükenmek bilmeyen kuyruklara girip sıra beklemek çilesi bile bizleri bu lezzetten ayıramamıştır. Mis gibi kokan ramazan pidesinin bir de peynirli versiyonu olursa, hem çok hafif ve rahatsız etmeyecek bir yemek yapmış, hem de çok enfes bir lezzet yakalamış olacaksınız. Akşam yemeği, beş çayı ya da sabah kahvaltısı gibi günün istediğiniz öğününde tüketebileceğiniz bir yemektir. Maliyeti düşük, yapımı kolay ve kısa sürede pişen bir yiyecek olduğu için, birçok evde ramazan ayı dışında da çokça tüketilir. Yapımında kullanılacak malzemeler ve pişirme şekli ile dil peynirli ramazan pidesi tarifi nasıl olur? Tam olarak bir inceleyelim.

Kullanılacak Malzemeler

Malzemeler ve miktarları aşağıdadır.

  • 1 adet ramazan pidesi
  • 5-6 kaşık yoğurt kaymağı (yoksa 4-5 kaşık süt ile beraber krema ya da tereyağı da olabilir)
  • 300 gram dil peyniri
  • 150 gram tulum peyniri

Malzemeler Ne Şekilde Kullanılacak?

Ramazan pidesinin üstündeki baklava desenli bölümü kesip çıkartınız. Sadece alt taban ve üst kısmın yan kenarları kalacak hale getirdikten sonra kaymak ile dil peyniri ve tulum peynirlerinin yarısından fazlasını robottan geçirip macun kıvamına getirin. Karışımın yarısını pidenin tabanına sürün ve kalan peynirleri de üstüne koyup fırına verin. Fırından çıktıktan sonra da kalan kaymaklı karışımı üstüne sürün sunuma hazır hale getirin.

Pişirme Şekli Nasıl Olacak?

  • Fırını ızgara ayarına getirin
  • 230 derecede ısıtın
  • Pideyi fırın teline koyun, kenarlarını yanmasın diye mutlaka ıslatın
  • 10 dk pişirmek yeterli olacaktır (fırının üstten ikinci rafında pişirmeyi uygulayınız)

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde ilgili yorumlar tavsiyeler yazarların kendi görüşlerini yansıtır, sosyallezzet.com'un görüşlerini yansıtmaz. Üyelerin hakaret, küfür ve kaba ifade kullanmaları yasaktır. Site yönetimi uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silme hakkını saklı tutar.

Email hesabınız yayınlanmayacak! Gerekli alanları doldurunuz. *

*
*