Kuşkonmaz Kavurması Tarifi

Hazırlık süresi
10 Dakika
Pişirme süresi
15 Dakika
Zorluk
kolay
Öğün - yemek zamanı
Akşam Yemeği
Gönderen
Yayınlanma
Kuşkonmaz Kavurması Tarifi

Kuşkonmaz Kavurması Tarifi Malzeme Listesi;

  • 2 bağ kuşkonmaz otukuskonmaz
  • 2 tane büyük kuru soğan,
  • Bir bardak zeytinyağı,
  • Bir tutam tuz,
  • Limon,
  • Bir tutam karabiber,
  • Arzuya göre 2 ya da3 adet yumurta

Kuş konmaz Nedir?

Kuşkonmaz adı verilen bitki baharın müjdecisi ve yazın habercisidir. Hemen her milletin kullandığı bir doğal bitki çeşididir. Temmuz ve Haziran aylarında yetişip çıkan bir odunumsu bitki çeşididir. Sapsarı renkteki çiçekleri ile göz kamaştırır. Sarıçiçek de denilen bu odunumsu bitki yöreden yöreye isim de değiştirmektedir. Örneğin bazı yörelerde eniş adı verilmektedir. Bazı memleketlerde ise adına acı ot denilmektedir. Boyu bazen yarım metre bazen de bir buçuk metreyi bulmaktadır.

Kumlu ve gevşek yapılı toprakları sever. Kesilen parçalarından aynı zamanda tohum olarak kullanılır. Toprağın içindeki kök kısmı soğuğa oldukça dayanıklıdır. Hemen her iklim çeşidinde yetişir.

Doğal ortamından toplamaya özen gösterin. Sarmaşık bitkisi sürgün verdikten hemen ortaya çıkar. En lezzetlisi doğal ortamdakidir. Baktığınızda sarmaşık bitkisinin tatlı ve yenilebilir olanı ve daha da kalın yapılısıdır. Salatası da yapılmaktadır.

 Kuşkonmaz kavurması nasıl yapılır

Bu arada eniş adı verilen bu odunumsu bitki iki çeşittir. Beyaz renkli olanı da vardır. Yeşil renkli olanı da vardır. Yeşil renkte olan eniş doğal ortamda yetişenidir. Beyaz renkte olan ile sarı renge kaçan daha çok tohum şekli ile üretilip endüstriyel bir amaçlı ottur.

Güzel bir şekilde yıkanmalıdır. Taze olup olmadığını anlamanız için en uç kesimlerinden kırımına başlayın. Eğilip bükülen yerleri bilin ki kartlaşmıştır. Çıt sesi gelen yerden itibaren uç kesimini kullanmayın ve atın. Geriye kalan taze yerlerini büyüklüğü size kalmış bir şekilde güzelce dilimleyin. Yani kesin.

kkuskonmaz-yemekleri

Kavurma Lezzeti

Soğanları güzelce soyun. İnce ince kıyın. Zeytinyağını derince bir tavaya dökün. Tavayı kısık ateşte iyice kızdırın. Soğanları pembeleşene kadar yavaş yavaş soteleyin. Soğanları kıvamına gelene değin karıştırın. Kuşkonmaz namı diğer eniş ya da acı otu tavanın içerisine atın. Karabiberi, limonu ve tuzu da ilave edin. Güzelce tavadaki karışımı karıştırın. Üstüne yumurtaları da kırın. Tüm karışımı bir iki karışım daha karıştırın. Kıvamı oluştuğunda servis tabağına alın. Yanına domates koyarak ikram edin. Afiyet olsun.

Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu sen yap!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde ilgili yorumlar tavsiyeler yazarların kendi görüşlerini yansıtır, sosyallezzet.com'un görüşlerini yansıtmaz. Üyelerin hakaret, küfür ve kaba ifade kullanmaları yasaktır. Site yönetimi uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silme hakkını saklı tutar.

Email hesabınız yayınlanmayacak! Gerekli alanları doldurunuz. *

*
*